Karczma u Garncarzy w Medyni Głogowskiej, funkcjonuje od października 2012 roku. Powstała z myślą o turystach, i miejscowej ludności jako miejsce gdzie serwuje się tradycyjną kuchnie, a także miejsce spotkań i zabaw, wszystko to, na wzór staropolskiej karczmy. Zgodnie z tradycyjną polską gościnnością chcemy również uraczyć Państwa naszymi potrawami, które przyrządzamy na bieżąco z myślą o jak najlepszym smaku i Państwa zadowoleniu.

Karczma ma dwa poziomy: dolny na którym na co dzień funkcjonuje restauracja, a także górny , gdzie najczęściej organizowane są przyjęcia okolicznościowe. Do dyspozycji naszych Gości mamy również dwa mniejsze pomieszczenia, które świetnie nadają się do kameralnych uroczystości, spotkań i szkoleń.

Karczma sąsiaduje z Zagrodą Garncarską, która  powstała w 2001 roku, w ramach projektu „Medynia – gliniane złoża” realizowanego przez Gminę Czarna. Tworzą ją XIX wieczne budynki mieszkalne
z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki. Pod okiem garncarzy można się nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu.

Oprócz naszej Zagrody w Medyni Głogowskiej warto odwiedzić również galerię rzeźb Władysławy Prucnal – laureatki nagrody im. Oskara Kolberga i Ministra Kultury, w której znajduje się niezliczona ilość pięknych figurek przedstawiających codzienne życie ludzi na wsi żyjących w dawnych czasach, a także o tematyce sakralnej. Niewątpliwie wartym uwagi jest również Kościół parafialny, którego wnętrze ozdobione jest mozaiką ceramiczną wykonaną z miejscowej gliny.

Warto również wspomnieć o sposobie wytwarzania medyńskiej ceramiki, który nie zmienił się od XIX wieku. Ze względu na sposób wypalania rozróżniano trzy rodzaje ceramiki: czerwoną, wypalaną
na biskwit lub glazurowaną oraz siwą. Poza naczyniami użytkowymi
i dekoracyjnymi wykorzystano tu również różnego typu zabawki- gwizdki w postaci zwierząt, ptaków, żołnierzy na koniach itp. Tego typu prace medyńskich garncarzy można nabyć u nas w Karczmie, podobnie jak bilety wstępu do Zagrody Garncarskiej. W wolnej chwili serdecznie zapraszamy!

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
    
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.