-
Projekt
-
II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Medyni Głogowskiej
-
Jarmark Garncarski 2022
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA kontakt/cennik
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA Oferta
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA informacje
-
Partner Podkarpackie
-
I Podkarpacki Konkurs Ceramiczny
-
Medyński Jarmark Garncarski
-
Galeria rzeźb Władysławy Prucnal
-
Kościół z mozaiką
-
Garncarski Szlak
-
Kuchnia regionalna
-
Baza noclegowo - gastronomiczna
-
Dodatkowe atrakcje
-
Kółko ceramiczne
-
Dziedzictwo niematerialne Ośrodka Garncarskiego
-
Twórcy
-
Galeria
-
Sklepik
Kościół św. Jakuba
Kościół Świętego Jakuba Apostoła Starszego w Krzemienicy jest najcenniejszym zabytkiem architektury drewnianej na terenie gminy Czarna. Położony jest na prastarym szlaku kupieckim, który prowadził z Rusi Czerwonej przez Sandomierz do Krakowa. Wchodzi w skład obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej oraz podkarpackim odcinku Drogi św. Jakuba - Via Regia. Kościół wzniesiony został w latach 1750-1754, po pożarze wcześniejszego wzniesionego tu w 1492 r. Prawdopodobnie była to jedynie przebudowa i rozbudowa gotyckiego obiektu. Usytuowany w centrum wsi na sztucznym wzniesieniu. Gotycki, orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, dwudzielny, z kruchtami od północy i zachodu oraz wydłużonym prezbiterium. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny rokokowy z około połowy XVIII wieku z rzeźbami wykonanymi zapewne przez Tomasza Huttera i centralnie umieszczonym obrazem św. Jakuba Starszego, przeniesiony tu około 1800 roku z kościoła dominikanów w Łańcucie; ołtarze boczne z końca XVIII wieku, ponadto chrzcielnica z ok. 1827 roku, ambona oraz epitafia. Obok kościoła znajduje się zabytkowa dzwonnica i kostnica.
W kościele 25 lipca każdego roku odbywa się odpust na św. Jakuba, kilka razy w roku organizowane są także koncerty muzyczne.
Naprzeciwko kościoła św. Jakuba wybudowano nowy parafialny kościół MB Pocieszenia. W ołtarzu bocznym świątyni znajduje się łaskami słynąca gotycka rzeźba Matki Bożej Pocieszenia ( XIV w), która przybyła do Krzemienicy wraz z osadnikami z Saksonii.
O dawnym kulcie Świętego Jakuba w Krzemienicy świadczą także zabytkowa figura i studzienka poświęcone temu Apostołowi, które można zobaczyć jadąc drogą wojewódzką w kierunku Łańcuta.