Park MB Jagodnej

Park Matki Boskiej Jagodnej rozciąga się na odcinku ok. 0,70 km  wzdłuż potoku Pogwizdówka, na granicy miejscowości Pogwizdów i Medynia Łańcucka. Pełni rolę przystanku na Szlaku Garncarskim, gdzie można się zatrzymać, ugasić pragnienie zimną źródlaną wodą z pobliskiego źródełka, odpocząć pod wiatą z grillem w pięknym plenerze nad malowniczym strumieniem i stawem porośniętym liliami wodnymi oraz pokosztować specjałów tutejszej kuchni.
Park założony został w 2007 roku jako uwieńczenie kilkuletnich starań tutejszej społeczności oraz przy zaangażowaniu środków pochodzących z budżetu Gminy Czarna. W jego centralnym punkcie stanęła niewielka, drewniana kapliczka z glinianą figurą Matki Boskiej Jagodnej autorstwa lokalnej artystki ludowej Władysławy Prucnal dla upamiętnienia żywego niegdyś na tym terenie kultu Matki Boskiej Jagodnej. Jest to niezwykły wizerunek Maryi nawiązujący do tutejszych tradycji. Maryja trzyma w ręku charakterystyczny medyński gliniany dzban pełen jagód. Owoce te, zwane w Medyni borówkami, były niezwykle ważne dla miejscowej ludności, ratowały bowiem najuboższych od widma głodu na przednówku, co  sprawiło, że stały się one niezbędnym składnikiem tutejszej kuchni i podłożem wielu miejscowych tradycji, ludowych wierzeń i legend. Jedna z nich opowiada o tym, że 2 lipca, kiedy to przed zmianami wprowadzonymi do kalendarza liturgicznego w 1969 r. przypadało święto Nawiedzenia NMP,  utrwalone w tradycji ludowej jako święto MB Jagodnej, Maryja przechadza się po niebie z takim właśnie medyńskim dzbanem wypełnionym borówkami i rozdaje je zmarłym dzieciom. Ten obraz Maryi karmiącej swe głodne dzieci jagodami silnie wrósł w tutejsze tradycje i wierzenia,  stając się podłożem kultu, który dziś już  nieco zapomniany tutejsza społeczność chce „ocalić od zapomnienia”, troszcząc się o to miejsce, opowiadając dawne legendy i przyrządzając tu potrawy tradycyjnej jagodowej kuchni. Dla jego podtrzymania  zgodnie z dawnym obyczajem na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu odpust ku czci Matki Boskiej Jagodnej z mszą św. pod gołym niebem, degustacją tradycyjnych przysmaków kuchni jagodowej i występami lokalnych zespołów artystycznych. W sierpniu zaś na tutejszym  stawie rozgrywany jest cykliczny konkurs Pływania na byle czym.

 

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
26.12.2024r., (Czwartek) - 22:10
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.