-
Projekt
-
II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Medyni Głogowskiej
-
Jarmark Garncarski 2022
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA kontakt/cennik
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA Oferta
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA informacje
-
Partner Podkarpackie
-
I Podkarpacki Konkurs Ceramiczny
-
Medyński Jarmark Garncarski
-
Galeria rzeźb Władysławy Prucnal
-
Kościół z mozaiką
-
Garncarski Szlak
-
Kuchnia regionalna
-
Baza noclegowo - gastronomiczna
-
Dodatkowe atrakcje
-
Kółko ceramiczne
-
Dziedzictwo niematerialne Ośrodka Garncarskiego
-
Twórcy
-
Galeria
-
Sklepik
Kościół z mozaiką
Kościół pw. Nawiedzenia NMP z mozaiką ceramiczną wykonaną przez miejscowych garncarzy.
Wzniesiony został w latach 1958-59 staraniem ks Tadeusza Goneta. W 1960 r konsekrowany przez biskupa Stanisława Jakiela, sufragana przemyskiego. Projekt świątyni wykonał inż. Dajczak.
Kościół jest orientowany, murowany z cegły, otynkowany, trójnawowy. Jego prostokątny korpus zamknięty jest od wschodu niższym, półkoliście zamkniętym prezbiterium, a od zachodu schodkowym, dwukondygnacyjnym szczytem. Przy narożniku północno - zachodnim wysunięta jest pięciokondygnacyjna wieża a ze strony przeciwległej niewielka, okrągła wieżyczka mieszcząca klatkę schodową na chór. Kruchta ujęta w postaci pięciu arkad. Nawy boczne zamknięte transeptowymi kaplicami.
Wystrój wnętrza zaprojektował prof. Jan Budziło z Krakowa wykorzystując tradycje garncarskie Medyni i Zalesia. Dzięki zapałowi miejscowych twórców, wśród których szczególne miejsce zajmuje Władysława Prucnal, kościół otrzymał ceramiczną mozaikę, która zdobi prezbiterium, ambonę i chór. Tą samą techniką wykonane są, znajdujące się w bocznych nawach, stacje Męki Pańskiej. Poszczególne obrazy osadzone są w kutej kracie w podświetlanych wnękach dających wrażenie trójwymiarowości. Mozaika na ścianie ołtarza przedstawia sceny Zwiastowania NMP, Nawiedzenia Św Elżbiety i Narodzenia Jezusa. Ambonę zdobią symbole czterech ewangelistów; anioł, wół, lew i orzeł.
Oryginalne świeczniki i kapela ludowa, znajdujące się przy Tabernakulum, wykonane zostały przez Władysławę Prucnal. Garncarze zaangażowani przy produkcji ceramicznych płytek to między innymi: Edward Jurek, Józef Ożóg, Stefan Głowniak, Franciszek Kot, Andrzej Ruta, Jan Chmiel, Stefan Prucnal, Edward Prucnal, Jan Schodziński.
Kościoły parafialne
Parafia erygowana była w 1718 roku; w jej skład weszły wioski, które wcześniej należały do parafii w Łące i Nienadówce. Na początku XVIII wieku od południowej strony obecnego kościoła stała kaplica św. Mikołaja. Rozpadła się ona w 1826 roku. Przy kaplicy znajdował się cmentarz, o czym świadczą trumny, które odkryto podczas kopania fundamentów pod obecny kościół. W tym czasie opiekę nad wiernymi sprawowali Księża Komendarze z kościoła Św Ducha w Sokołowie. Pierwsza świątynia zbudowana została w 1725 r i konsekrowana w 1731 roku przez biskupa Sierakowskiego. Drewniana budowla spłonęła doszczętnie 23 lipca 1872 r Po dziesięciu latach wybudowano drugi kościół parafialny. Był on również drewniany lecz z murowanymi zakrystiami. Kościół przetrwał do 27 lipca 1944 r, kiedy to został zniszczony przez hitlerowskie bomby. Jeszcze tego samego roku została wzniesiona kaplica - barak z cementowych pustaków. Kaplica pw Matki Bożej Bolesnej konsekrowana została przez dziekana sokołowskiego ks Ludwika Bukałę. Służyła ona za kościół parafialny do 1960 roku czyli do chwili poświęcenia obecnego kościoła.