Potrawy przyrzadzane w ceramice


Potrawy w glinianych naczyniach


Starsze pokolenie mieszkańców Medyni do dziś wspomina z czasów swojego dzieciństwa wspaniały smak potraw zapiekanych w glinianych naczyniach.

Obecnie chcemy przypominać tę metodę wykorzystując lokalne tradycje jak czyniły to niegdyś żony garncarzy. Naczynie wcześniej zwilżone oddaje podczas pieczenia swoją wilgoć nadając produktom cudowną kruchość i wzmacniając aromat. Kasza z borówkami, gołąbki, mięso czy chleb przygotowywane w medyńskiej ceramice sprawią, że zwykły posiłek stanie się prawdziwą ucztą.


 Chleb z pieca, pieczony wg starej receptury na liściu chrzanu.


Jest pieczywem maksymalnie naturalnym z racji samodzielnie wykonywanego zakwasu, ekologicznej mąki i wypiekania w tradycyjnym tzn. opalanym drewnem piecu. Liść chrzanu nadaje mu aromat wsi, a chrupiąca skórka pozostawia już na zawsze wyższe od życia oczekiwania. Chleb jest podstawowym składnikiem polskiej diety, jest symbolem dobra. Wypiekamy go w medyńskim naczyniu glinianym, jak robiły to niegdyś żony garncarzy, które znając pozytywny wpływ na walory smakowe, aromatyczne i odżywcze używały glinianych naczyń w życiu codziennym. Oddające wilgoć, naczynie gliniane ma taki właśnie wpływ na wartość przygotowywanych w mim potraw, wpływ który przekłada się na jakość życia i zdrowia także dzisiejszego człowieka.


Fot: Agnieszka Nawłoka, Dorota Ożóg

Chleb przygotowany i podawany przez
Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni GłogowskiejZiemniaki z cebulą i boczkiem pieczone w medyńskim glinianym garnku pod darnią na żywym ogniu.


Są daniem typowo lokalnym z racji długiej tradycji wytwarzania tu glinianych naczyń i stosunkowo niedrogich składników. Najczęściej pieczone były w okresie jesiennym, po wykopkach. Są chyba najpyszniejszym daniem z ziemniaków na świecie. Gliniane naczynie szczelnie przykryte wykopanym kawałkiem trawy wraz z ziemią sprawia, że wewnątrz  w czasie pieczenia kumuluje się cały aromat przenikających się wzajemnie składników. Czy potrawa jest gotowa sprawdza się w rytualny wręcz sposób przebijania darni cienkim patykiem i wąchania, czy już pachnie wystarczająco przypieczonymi składnikami. Zwykle jest to bardzo emocjonujący moment, gdyż walory estetyczne palącego się ogniska i glinianego w ogniu naczynia bardzo wzmagają apetyt. Ziemniaczki podaje się ze zsiadłym mlekiem, twarożkiem lub śmietanką.


fot: Monika Baran, Tadeusz Poźniak

Potrawa podawana przez Krystynę Grzesik - gospodynię z Zagrody Garncarskiej

 


Szczawiowa zupa


Szczawiowa zupa jest potrawą, która niezwykłość swą zawdzięcza tylko naturalnym, nieprzetworzonym składnikom. A głównym jest roślina szczawiu występująca na łonie natury właściwie wszędzie. Najbardziej korzystny, lekko kwaśny smak mają młode liście, które po rozdrobnieniu łączy się z rozgrzanym masłem, co nadaje im delikatności i miękkości. Po połączeniu z wrzącą wodą, kremową konsystencję i żółtawo zielony kolor uzyskuje się poprzez dodanie utartych ze śmietaną gotowanych żółtek. Zupa prawdopodobnie jest wynikiem niegdysiejszych prób poszukiwania jedzenia w naturze, jako nieodłącznej towarzyszce człowieka. Kuchnia w zgodzie z naturą jest charakterystyczna dla naszego regionu, który skupia się na czerpaniu z darów matki ziemi. Wynikiem tego są również gliniane naczynia, wykonywane przez miejscowych garncarzy, z miejscowo wydobywanej gliny. Staramy się dostrzegać możliwości i korzyści maksymalizacji wykorzystywania miejscowych naturalnych zasobów. Przyroda będąca równoległą pokoleniom jest przez nas traktowana jak wartość dodana, której dla dobra człowieka nie wolno nam stracić.


fot:Agnieszka Nawłoka
Zupa przygotowana i podawana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni Głogowskiej


Zupa cebulowo ziemniaczana z dodatkiem czosnku pieczona w piecu pod pierzynką ziołowego ciasta


Z racji różnorodności składników jest witaminową bombą. Zapiekana w piecu, w glinianych miseczkach nakrytych aromatycznym ziołowym ciastem, które po przebiciu łyżką wypuszcza aromat zdrowych miejscowych polskich składników. W tej formie jest jednym z tych dań, które smakują „ jak u mamy”, czyli scalają międzyludzkie więzi, tym samym przedkładając tę funkcję jedzenia ponad zwykłą konsumpcję.


fot: Agnieszka Nawłoka
Zupa przygotowana i podawana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni Głogowskiej

 

Wiecej informacji o naczyniach, potrawach i przepisach na stronie:Bon Apetit Medynia

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.