XXIII MEDYŃSKI JARMARK GARNCARSKI w Medyni Głogowskiej
6 i 7 lipca 2019


Jako gwiazda wystąpi Szymon Wydra & Carpe Diem


Medyński Jarmark Garncarski to impreza, która świetnie łączy miejscową tradycję z dobrą zabawą. Pokazy garncarskie i warsztaty ceramiczne, projekcje filmów o medyńskim zagłębiu, degustacje tradycyjnych potraw, oraz liczne koncerty to tylko niektóre z atrakcji. Dzień wcześniej odbędzie się gra terenowa oraz wypał ceramiki w piecu garncarskim.


W XIX wieku medyńskie zagłębie było jednym z największych ośrodków garncarskich w Polsce. Jeszcze w latach 60. następnego stulecia w Medyni Głogowskiej i Łańcuckiej, Pogwizdowie oraz Zalesiu działało ponad stu garncarzy! Obecnie dzięki ludziom z pasją, ta tradycja jest ciągle żywa. O tym dziedzictwie przypomina coroczny Medyński Jarmark Garncarski. W tym roku odbędzie się już XXIV edycja imprezy, która cieszy się popularnością nie tylko w województwie podkarpackim.


W sobotę 6 lipca w godzinach 13:00 - 18:00 na terenie całego zagłębia garncarskiego będzie trwała gra terenowa, w której udział może wziąć każdy. Uczestnicy będą odwiedzać ciekawe miejsca, rozwiązywać zagadki i dzięki temu poznawać lokalną historię. Na zwycięzców czekają nagrody! Co istotne – punkt informacyjny będzie znajdował się w Ośrodku Kultury w Medyni Głogowskiej.


Pokazy garncarskie, archiwalne filmy, koncerty…


Najwięcej będzie działo się w niedzielę 7 lipca w Zagrodzie Garncarskiej. Impreza zacznie się o godzinie 13:00 od wspólnego otwarcia pieca z wypaloną ceramiką. Będą trwały pokazy garncarskie, które poprowadzą mistrzowie z Medyni i okolic, oraz goście z Podlasia i Lubelszczyzny, zaplanowano także warsztaty ceramiczne dla dzieci, oraz konkurs na największy garnek (nie jest przeznaczony dla garncarzy!). W tym dniu odbędzie się także kiermasz różnego rodzaju rzemiosła oraz nauka jego wykonywania prowadzona przez mistrzów garncarstwa, wikliniarstwa czy snycerstwa. Towarzyszyć temu będą degustacje regionalnej kuchni serwowanej w ceramice, ale także wszelkich innych tradycyjnych produktów spożywczych, wytwarzanych na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto w czasie imprezy turyści będą mogli zwiedzić obiekty takie jak Zagroda Garncarska, Galeria Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, kościół z ceramicznymi mozaikami czy Izba Pamięci garncarza Jana Kota.


Ciekawostką będzie na pewno projekcja archiwalnych filmów, pokazujących pracę dawnych garncarzy, oraz występ świetnego teatru amatorskiego Do Trzech Razy Sztuka. Aktorzy wcielą się w rolę garncarzy, którzy przedstawią jak sprzedawano kiedyś garnki jeżdżąc po różnych miejscowościach i stosując handel wymienny.


Na gości Jarmarku czekają też różne atrakcje muzyczne. Na scenie pojawią się zespoły dziecięce – Jakubki, Iskierka i Krzemyki, zaplanowano także koncert Folkowej Grupy pod kierownictwem Darka Kosaka, zatytułowany „Dzień dobry gospodarzu”. Na medyńskiej scenie wystąpi również znany zespół folkowy The Freeborn Brothers. Grupa ta z powodzeniem łączy brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową bałkańską orkiestrą dętą. Grali m.in. u boku popularnej folk punkowej gwiazdy Gogol Bordello z USA, z powodzeniem występowali także w programie „Must be the music”. Jako gwiazda wieczoru wystąpi natomiast znany pop rockowy wokalista Symon Wydra wraz ze swoją grupą Carpe Diem. Niedzielna impreza zakończy się potańcówką przy muzyce zespołu Selenit.

 

Program XXIV Jarmarku Garncarskiego

 

I dzień - 6 lipca (sobota)

 

Godz. 13.00 - 18.00 Gra terenowa po zagłębiu garncarskim w Medyni, Pogwizdowie i Zalesiu.

Punkt informacyjny - przed Zagrodą Garncarską

 

II dzień - 7 lipca (niedziela)

 

Godz. 13.30 Prezentacja stoisk wystawienniczych

Koncerty dziecięce: Zespół Wokalno istrumentalny Jakubki, Zespó Taneczny Iskierka, Krzemyki

Godz. 14.30 Oficjalne otwarcie XXIV Medyńskiego Jarmarku Garncarskiego

Uroczyste otwarcie pieca z wypaloną ceramiką

Pokaz toczenia naczyń przez garncarzy z Polski Wschodniej

Konkurs na najwiekszy garnek - nie dla garncarzy

Koncerty Folkowe: Kapela i Zespół Śpiewaczy Wolanie, Zespół Folkowy Darka Kosaka

Finał gry terenowej - wręczenie nagród dla uczestników

Godz. 19.00 Koncert Zespołu The Freeborn Brothers

Godz. 20.30 Koncert Szymona Wydry i Zespołu Carpe Diem

Potańcówka „Na Deptaku"

 

W Zagrodzie Garncarskiej i na deptaku:

 

Pokazy i warsztaty garncarskie, prezentacje rzemiosła i rękodzieła artystycznego, degustacja regionalnej kuchni

Projekcje archiwalnego filmu z 1949 r. pt. „Garncarstwo w Medyni Głogowskiej i w Zalesiu w powiecie łańcuckim”

Rodzinne warsztaty pieczenia potraw w ceramice i piecu chlebowym, warsztaty pieczenia proziaków

Na Garncarskim Szlaku:

Zwiedzanie z przewodnikiem Galerii Władysławy Prucnal i zabytkowego Kościoła p.w. Nawiedzenia NMP, Pracowni Edwarda Jurka

Na placu zabaw - gry i zabawy dla dzieci z animatorem

 

 

 

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.