Andrzej Plizga

 

Andrzej Plizga pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach garncarskich. Od 30 lat pracuje przy kole garncarskim, prowadząc wraz z żoną rodzinny warsztat, w którym tradycja i sztuka ludowa odgrywają znaczącą rolę. W jego pracowni można prześledzić wszystkie etapy powstawania ceramiki, zaobserwować nie tylko pracę przy kole garncarskim, ale też sposób tworzenia glinianych figurek, biżuterii i różnego rodzaju ozdób, w których specjalizuje się żona garncarza – Barbara Plizga. Można też samemu spróbować tej niełatwej sztuki.

 

Od 2000 roku garncarz jest zaangażowany w projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej pod nazwą „Medynia – gliniane złoża”, w ramach którego w Medyni Głogowskiej powstała Zagroda Garncarska. To właśnie tam mistrz pracuje jako instruktor, prowadzi warsztaty i pokazy tradycyjnego wytwarzania naczyń glinianych, ucząc młode pokolenia sztuki toczenia na kole garncarskim. Jego wykłady na temat historii ośrodka garncarskiego, który w XIX wieku prężnie działał na terenie Medyni, Pogwizdowa i Zalesia, cieszą się niesłabnącą popularnością.

 

Swoją działalnością kultywuje miejscową tradycję oraz ochrania ją przed zapomnieniem, mobilizuje zamieszkałych w Medyni potomków dawnych garncarzy do podjęcia próby powrotu do zawodu ich ojców i dziadków. Od lat prowadzi pokazy garncarskie na jarmarkach i imprezach okolicznościowych w całej Polsce oraz organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży w szkołach na terenie całego kraju.

 

 Swoją wiedzę i zamiłowanie do garncarstwa przekazał córce Karolinie, która uzyskawszy tytuł magistra sztuki, zdecydowała się pójść śladami ojca. Tak jak on prowadzi warsztaty garncarskie oraz oprowadza grupy odwiedzające Zagrodę Garncarską. Podjęła również pracę nauczyciela ceramiki w działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury kółku ceramicznym  dla dzieci z pobliskich szkół.

 

Działalność artystyczną Andrzeja Plizgi doceniono wyróżnieniami i nagrodami na licznych wystawach i konkursach, m.in. wyróżnieniem za bogatą ofertę i profesjonalizm podczas VIII Kiermaszu Świątecznego w Rzeszowie, nagrodą dyrektora Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie i wójta Gminy Czarna w uznaniu szczególnych zasług na rzecz ochrony i promocji tradycji Ośrodka Garncarskiego w Medyni,  medalem „Zasłużony dla powiatu łańcuckiego” z okazji 10-lecia powiatu łańcuckiego, podziękowaniem od Zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Związku Głuchych za pomoc w organizacji warsztatu garncarskiego dla osób niesłyszących, III miejscem w konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.


 

22.12.2024r., (Niedziela) - 12:55

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.