Jan Jurek

Jan Jurek, garncarz z Pogwizdowa, wioski należącej do Medyńskiego Ośrodka Garncarskiego, pochodzi z rodziny od pokoleń zajmującej się tym rzemiosłem. W glinie tworzy od ponad 60 lat. W swoim rodzinnym domu prowadzi tradycyjną pracownię garncarską, gdzie wyrabia ceramikę w tradycyjny sposób, jaki przekazał mu ojciec, i wypala w tradycyjnym opalanym drewnem piecu, tak jak robiło się to sto i więcej lat temu. Choć część prac wykonywanych wcześniej ręcznie  przejęły maszyny, a koło garncarskie zaczął napędzać silnik elektryczny, to technologia przygotowania gliny, wyrobu naczyń,  barwienia, szkliwienia i wypału pozostała niezmienna od pokoleń.

Przez 30 lat Jan Jurek współpracował ze Spółdzielnią „Cepelia”, do której dostarczał swoje wyroby, brał udział w organizowanych przez nią wystawach i konkursach ceramicznych, przyczyniając się do promowania regionu w Polsce i za granicą.

Od 2000 roku bierze czynny udział w projekcie Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej „Medynia – gliniane złoża”. W utworzonej w jego ramach Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej prowadząc warsztaty garncarskie, zaszczepia w kolejnych pokoleniach pasję do tworzenia naczyń glinianych tradycyjnym sposobem, przekazuje im swoją wiedzę i doświadczenie.  Nauczył też tego rzemiosła swojego syna i wnuki. Reprezentuje Ośrodek Garncarski w Medyni, prezentując swoje prace na kiermaszach, wystawach i jarmarkach w całej Polsce.

Jest cenionym twórcą uhonorowanym licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, medalem z okazji 25-lecia „Cepelii” oraz dyplomem za rzetelną i wieloletnią pracę z okazji Jubileuszu 35-lecia Spółdzielni, I nagrodą w konkursie na wzorniki ceramiczne zorganizowanym przez Spółdzielnię „Rękodzieło artystyczne” w Leżajsku i związek „Cepelia” w Warszawie,  III nagrodą w konkursie współczesnej zabawki ludowej Karpat Polskich, medalem Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego.

 

02.12.2023r., (Sobota) - 13:11

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
     
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.