Jan Jurek

Jan Jurek, garncarz z Pogwizdowa, wioski należącej do Medyńskiego Ośrodka Garncarskiego, pochodzi z rodziny od pokoleń zajmującej się tym rzemiosłem. W glinie tworzy od ponad 60 lat. W swoim rodzinnym domu prowadzi tradycyjną pracownię garncarską, gdzie wyrabia ceramikę w tradycyjny sposób, jaki przekazał mu ojciec, i wypala w tradycyjnym opalanym drewnem piecu, tak jak robiło się to sto i więcej lat temu. Choć część prac wykonywanych wcześniej ręcznie  przejęły maszyny, a koło garncarskie zaczął napędzać silnik elektryczny, to technologia przygotowania gliny, wyrobu naczyń,  barwienia, szkliwienia i wypału pozostała niezmienna od pokoleń.

Przez 30 lat Jan Jurek współpracował ze Spółdzielnią „Cepelia”, do której dostarczał swoje wyroby, brał udział w organizowanych przez nią wystawach i konkursach ceramicznych, przyczyniając się do promowania regionu w Polsce i za granicą.

Od 2000 roku bierze czynny udział w projekcie Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej „Medynia – gliniane złoża”. W utworzonej w jego ramach Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej prowadząc warsztaty garncarskie, zaszczepia w kolejnych pokoleniach pasję do tworzenia naczyń glinianych tradycyjnym sposobem, przekazuje im swoją wiedzę i doświadczenie.  Nauczył też tego rzemiosła swojego syna i wnuki. Reprezentuje Ośrodek Garncarski w Medyni, prezentując swoje prace na kiermaszach, wystawach i jarmarkach w całej Polsce.

Jest cenionym twórcą uhonorowanym licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, medalem z okazji 25-lecia „Cepelii” oraz dyplomem za rzetelną i wieloletnią pracę z okazji Jubileuszu 35-lecia Spółdzielni, I nagrodą w konkursie na wzorniki ceramiczne zorganizowanym przez Spółdzielnię „Rękodzieło artystyczne” w Leżajsku i związek „Cepelia” w Warszawie,  III nagrodą w konkursie współczesnej zabawki ludowej Karpat Polskich, medalem Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego.

 

08.02.2023r., (Środa) - 14:55
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.