-
Projekt
-
II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Medyni Głogowskiej
-
Jarmark Garncarski 2022
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA kontakt/cennik
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA Oferta
-
Ośrodek Garncarski MEDYNIA informacje
-
Partner Podkarpackie
-
I Podkarpacki Konkurs Ceramiczny
-
Medyński Jarmark Garncarski
-
Galeria rzeźb Władysławy Prucnal
-
Kościół z mozaiką
-
Garncarski Szlak
-
Kuchnia regionalna
-
Baza noclegowo - gastronomiczna
-
Dodatkowe atrakcje
-
Kółko ceramiczne
-
Dziedzictwo niematerialne Ośrodka Garncarskiego
-
Twórcy
-
Galeria
-
Sklepik
Jan Jurek
Jan Jurek, garncarz z Pogwizdowa, wioski należącej do Medyńskiego Ośrodka Garncarskiego, pochodzi z rodziny od pokoleń zajmującej się tym rzemiosłem. W glinie tworzy od ponad 60 lat. W swoim rodzinnym domu prowadzi tradycyjną pracownię garncarską, gdzie wyrabia ceramikę w tradycyjny sposób, jaki przekazał mu ojciec, i wypala w tradycyjnym opalanym drewnem piecu, tak jak robiło się to sto i więcej lat temu. Choć część prac wykonywanych wcześniej ręcznie przejęły maszyny, a koło garncarskie zaczął napędzać silnik elektryczny, to technologia przygotowania gliny, wyrobu naczyń, barwienia, szkliwienia i wypału pozostała niezmienna od pokoleń.
Przez 30 lat Jan Jurek współpracował ze Spółdzielnią „Cepelia”, do której dostarczał swoje wyroby, brał udział w organizowanych przez nią wystawach i konkursach ceramicznych, przyczyniając się do promowania regionu w Polsce i za granicą.
Od 2000 roku bierze czynny udział w projekcie Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnej „Medynia – gliniane złoża”. W utworzonej w jego ramach Zagrodzie Garncarskiej w Medyni Głogowskiej prowadząc warsztaty garncarskie, zaszczepia w kolejnych pokoleniach pasję do tworzenia naczyń glinianych tradycyjnym sposobem, przekazuje im swoją wiedzę i doświadczenie. Nauczył też tego rzemiosła swojego syna i wnuki. Reprezentuje Ośrodek Garncarski w Medyni, prezentując swoje prace na kiermaszach, wystawach i jarmarkach w całej Polsce.
Jest cenionym twórcą uhonorowanym licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, medalem z okazji 25-lecia „Cepelii” oraz dyplomem za rzetelną i wieloletnią pracę z okazji Jubileuszu 35-lecia Spółdzielni, I nagrodą w konkursie na wzorniki ceramiczne zorganizowanym przez Spółdzielnię „Rękodzieło artystyczne” w Leżajsku i związek „Cepelia” w Warszawie, III nagrodą w konkursie współczesnej zabawki ludowej Karpat Polskich, medalem Zasłużony dla Powiatu Łańcuckiego.
GALERIA JAN JUREK
WYSTAWA PRZEDMIOTÓW UŻYTKOWYCH I DEKORACYJNYCH